Nový článok Štátna zdravotná poisťovňa a jej šetrenie

Autor: Janka Matejčíková | 5.5.2011 o 12:50 | (upravené 6.5.2011 o 12:48) Karma článku: 3,20 | Prečítané:  463x

V tomto štáte sa vždy šetrilo tam, kde sa nemalo. Stále je to o tom istom. Neplatičom je odpustené, platiči doplácajú. Šéfovia štátnych inštitúcií majú stále väčšie a luxusnejšie kancelárie, stále drahšie autá, stále vyššie platy. "Bežný" občan poctivo platí všetky odvody, dane a poistky, ale...Keď príde zdravotný problém, zistí, že asi nie je "vyvolený". Zdravotná poisťovňa nepreplatí to, čo by mala, lebo šetrí...

Predstavte si mladú pacientku s podozrením na vážnu onkologickú diagnózu-nález niekde pri pľúcach. Leží na oddelení hrudnej chirurgie a špecialisti sa snažia zistiť o aký nádor ide a hlavne v akom štádiu. Úbohú ženu čaká množstvo nepríjemných vyšetrení, okrem iného aj krvné testy. Hrudný chirurg naordinuje z biochemických parametrov tzv. onkomarkery. Tu narazí na problém. Jeho odbornosť na stanovenie onkomarkerov nestačí a poisťovňa dané vyšetrenie nepreplatí. Žiadanku musí opečiatkovať onkológ ( to by bolo ešte celkom pochopiteľné ), alebo bežný chirurg. V žiadnom prípade nie hrudný.

Som zdravotná laborantka. Pochopím, ak sa neakceptuje špeciálne (drahé ) vyšetrenie naordinované dajme tomu obvodným lekárom. Ale keď ho potrebuje odborný lekár?! Čo je toto za logiku a kto takú hlúposť vymyslel? Prečo musia doplácať na neplatičov ľudia, ktorí za to nemôžu?

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) udelila "pardon" za úroky z omeškania. Išlo o poplatky, ktoré vznikli ešte pred rokom 2004. 130 ľudí nemuselo zaplatiť 140-tisíc €!!!. Od roku 2005 sa už úroky neodpúšťajú. Ako je možné, že vznikol dlh 340 mil.€ aj napriek tomu, že VšZP dostala tučnú finančnú injekciu od štátu? Súkromné poisťovne si dlžoby vymáhajú pomocou exekútorov. Čo robí VšZP? Utráca peniaze a šetrí tam, kde sa nemá!

Keď na centrálny príjem dorazí opitý, smradľavý bezdomovec, dostane kompletnú starostlivosť. Umyjú ho, nakŕmia, oblečú, vyšetria ( aj špeciálne a drahé testy ). Neplatí nič, veď chudák nemá z čoho ( chľastať má za čo...). Mladá cigánka ( sociálny prípad ) rodí ako 16-ročná. Nafasuje vložky, toaletný papier, plienky..., lebo medveď. Mamička, ktorá poctivo pracuje a platí všetky odvody, nedostane navyše nič. Narkomanov obdarúvajú striekačkami a ihlami. Veď aj drogy im zaplaťme! Prečo nie?

No a tá ťažko chorá žena si buď priplatí, alebo bude dúfať v trpezlivosť lekárov. Veď ako dlho ich bude baviť naháňať pečiatky svojich kolegov, ktorých kód poisťovňa akceptuje?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?