Nový článok Štátna zdravotná poisťovňa a jej šetrenie

Autor: Janka Matejčíková | 5.5.2011 o 12:50 | (upravené 6.5.2011 o 12:48) Karma článku: 3,20 | Prečítané:  455x

V tomto štáte sa vždy šetrilo tam, kde sa nemalo. Stále je to o tom istom. Neplatičom je odpustené, platiči doplácajú. Šéfovia štátnych inštitúcií majú stále väčšie a luxusnejšie kancelárie, stále drahšie autá, stále vyššie platy. "Bežný" občan poctivo platí všetky odvody, dane a poistky, ale...Keď príde zdravotný problém, zistí, že asi nie je "vyvolený". Zdravotná poisťovňa nepreplatí to, čo by mala, lebo šetrí...

Predstavte si mladú pacientku s podozrením na vážnu onkologickú diagnózu-nález niekde pri pľúcach. Leží na oddelení hrudnej chirurgie a špecialisti sa snažia zistiť o aký nádor ide a hlavne v akom štádiu. Úbohú ženu čaká množstvo nepríjemných vyšetrení, okrem iného aj krvné testy. Hrudný chirurg naordinuje z biochemických parametrov tzv. onkomarkery. Tu narazí na problém. Jeho odbornosť na stanovenie onkomarkerov nestačí a poisťovňa dané vyšetrenie nepreplatí. Žiadanku musí opečiatkovať onkológ ( to by bolo ešte celkom pochopiteľné ), alebo bežný chirurg. V žiadnom prípade nie hrudný.

Som zdravotná laborantka. Pochopím, ak sa neakceptuje špeciálne (drahé ) vyšetrenie naordinované dajme tomu obvodným lekárom. Ale keď ho potrebuje odborný lekár?! Čo je toto za logiku a kto takú hlúposť vymyslel? Prečo musia doplácať na neplatičov ľudia, ktorí za to nemôžu?

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) udelila "pardon" za úroky z omeškania. Išlo o poplatky, ktoré vznikli ešte pred rokom 2004. 130 ľudí nemuselo zaplatiť 140-tisíc €!!!. Od roku 2005 sa už úroky neodpúšťajú. Ako je možné, že vznikol dlh 340 mil.€ aj napriek tomu, že VšZP dostala tučnú finančnú injekciu od štátu? Súkromné poisťovne si dlžoby vymáhajú pomocou exekútorov. Čo robí VšZP? Utráca peniaze a šetrí tam, kde sa nemá!

Keď na centrálny príjem dorazí opitý, smradľavý bezdomovec, dostane kompletnú starostlivosť. Umyjú ho, nakŕmia, oblečú, vyšetria ( aj špeciálne a drahé testy ). Neplatí nič, veď chudák nemá z čoho ( chľastať má za čo...). Mladá cigánka ( sociálny prípad ) rodí ako 16-ročná. Nafasuje vložky, toaletný papier, plienky..., lebo medveď. Mamička, ktorá poctivo pracuje a platí všetky odvody, nedostane navyše nič. Narkomanov obdarúvajú striekačkami a ihlami. Veď aj drogy im zaplaťme! Prečo nie?

No a tá ťažko chorá žena si buď priplatí, alebo bude dúfať v trpezlivosť lekárov. Veď ako dlho ich bude baviť naháňať pečiatky svojich kolegov, ktorých kód poisťovňa akceptuje?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid v šlágri remizoval s Barcelonou, gól strelil v úplnom závere

Otvárací gól strelil Luis Suárez, vyrovnal obranca Sergio Ramos.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.

SVET

Ako Trump za pár dní nahneval dve jadrové mocnosti

Trump sa pustil do telefonátov so svetovými lídrami.


Už ste čítali?